ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018

Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ , 2017-18 , 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , 4ος ΟΜΙΛΟΣ , Α.Ο. Η ΘΗΒΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ : 1 - 0

Α.Ο. Η ΘΗΒΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ : 1 - 0

Ύστερα από έξι αγωνιστικές που παρέμενε αήττητος, ο Ολυμπιακός Βόλου γνώρισε την ήττα με 1-0 στο δημοτικό στάδιο Θηβών από τον ΑΟ Θήβα, ύστερα από μέτρια εμφάνιση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 54’ από τον Χατζηλάμπρο. Από το 33’ οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Γιώργου Θέου, ενώ μετά το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και ο Σάκης Σάββας, σε επεισόδια που δημιουργήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο.
Πώς έπαιξε ο ΟλυμπιακόςΜε διάταξη 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στο σημερινό παιχνίδι. Ο Καραγκιολίδης υπερασπίστηκε την «ερυθρόλευκη» εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Σάββας, Νόνης, Τόσκας και  Γελαδάρης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Δ. Κόκας και Ρόκας. Ο Θέος έπαιξε στην αριστερή πτέρυγα, ως μεσοεπιθετικός, ο Διβανές είχε αντίστοιχο ρόλο από τη δεξιά πλευρά, με τον Ευθυμιάδη να παίζει ως επιτελικός χαφ. Ο Χρήστου αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Μέτριο το πρώτο ημίχρονοΣτο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά, να «παγώνει» το παιχνίδι, κυκλοφορώντας τη μπάλα, μην επιτρέποντας στους παίκτες της Θήβας να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Καραγκιολίδη.
Πάντως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξουν το σκορ. Στο 2’ ο Κάρλος εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Καραγκιολίδη, ενώ στο 14’ «άγγιξαν» το γκολ. Ο Χατζηλάμπρου σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού και τη Θήβα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός δεν απείλησε ούτε μία φορά την εστία του Μόνου, καθώς η μπάλα με μεγάλη δυσκολία έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.
Στο 33’ μάλιστα, ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω απερίσκεπτης ενέργειας του Γιώργου Θέου. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Μαυρόπουλο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, σηκώθηκε και κινήθηκε προς τον αντίπαλό του, χωρίς να τον χτυπήσει με το κεφάλι (μπροστά στο διαιτητή) με αποτέλεσμα ο κ. Ζαχαρόπουλος να του δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ κιτρίνισε τον Μαυρόπουλο. Να τονίσουμε, πως τρία λεπτά νωρίτερα, ο Θέος είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.
«Χρυσός» σκόρερ της Θήβας ο ΧατζηλάμπροςΣτο δεύτερο ημίχρονο η Θήβα κατάφερε να φτάσει στο γκολ και να πάρει τη νίκη, εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροχή. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι και είχαν ορισμένες καλές στιγμές στην επίθεση.
Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις, δεν ήταν καλός στο δημιουργικό κομμάτι, δέχθηκε το γκολ στο 54’, χωρίς στη συνέχεια να μπορέσει να αντιδράσει.
Στο 50′ ο Δήμος Κόκας δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Θήβας, για να μπολοκάρει τη μπάλα ο Μόνος, ενώ στο 54’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Χατζηλάμπρος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιολίδη, για να γράψει το 1-0.
Έχοντας πετύχει το πολυπόθητο γκολ, οι παίκτες της Θήβας προσπάθησαν αν ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και τα κατάφεραν. Μάλιστα, ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 56′ σε σουτ του Κάρλος μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 60’ ο Γελαδάρης πρόλαβε τον Μουμάχ και έβγαλε τη μπάλα κόρνερ, πριν αυτός σουτάρει μέσα από την περιοχή.
Η Θήβα στο 69’ έχασε σημαντική ευκαιρία για γκολ. Ο Γιαλός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καραγκιολίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Σουμάχ, σούταρε, με τον Νόνη να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή.
Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο τέταρτο προσπάθησε να γίνει απειλητικός για το τέρμα του Μόνου, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στο 74’ σουτ του Σέττου μέσα από την περιοχή μπλόκαρε τη μπάλα ο Μόνος. Στο υπόλοιπο διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια.
Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ζαχαρόπουλου βρήκε τη Θήβα να κερδίζει με 1-0 τον  Ολυμπιακό. Μέ τη λήξη του αγώνα σημειώθηκαν διαπληκτισμοί μεταξύ παικτών και των δύο ομάδων, με τον Σάκη Σάββα να αποβάλεται από τον διαιτητή.
Διαιτητής: Ζαχαρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Βιντσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής), Κεφαλιακός (Πειραιά)
Κόκκινη: 33’ Θέος, 90+ Σάββας
Κίτρινες: Τόπι, Μόνος, Μαυρόπουλος, Ζυγογιάννης-Ευθυμιάδης
ΘΗΒΑ: Μόνος, Πλατέλλας, Τόπι, Χατζηλάμπρος, Χριστοδουλόπουλος (80’ Βουρνάζος), Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Κοτώρος (46’ Γιαλός), Σουμάχ (76’ Κοτσαλάς), Κάρλος, Ζυγογιάννης (55’ Μάγγας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Σάββας, Γελαδάρης, Νόνης, Τόσκας, Ρόκας, Δ. Κόκας, Διβανές (70’ Μέμμος), Χρήστου (65’ Σέττος), Θέος, Ευθυμιάδης.