ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017

Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2017-18 , 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ - ΑΟ Η ΘΗΒΑ : 2 - 1

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ - Α.Ο. Η ΘΗΒΑ : 2 - 1
Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων κόντρα στη Θήβα εντός έδρας για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Η ομάδα του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε δίκαια στη μεγάλη νίκη εκμεταλλευόμενη ένα καλό τετράλεπτο στις αρχές της επανάληψης και πετυχαίνοντας δυο τέρματα με τους Οικονόμου και Κόλα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε τους πρώτους της βαθμούς.
Σε μια ηλιόλουστη ημέρα το παιχνίδι και με κατάμεστο το γήπεδο των Φαρσάλων από 600 περίπου άτομα που βρέθηκαν στην αναμέτρηση, μια ιστορική αναμέτρηση για τον Αχιλλέα στην επιστροφή του μετά από 27 χρόνια στη Γ' Εθνική.
Μόλις στο 1' οι γηπεδούχοι απείλησαν όταν ο Συράκος έκανε το σουτ με τον Μόνο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 9' η Θήβα άνοιξε το σκορ όταν ο Τλούπας έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Αργυρίου το εκμεταλλεύτηκε έκανε τη σέντρα προς το Βεζυρτζόγλου που βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουτσοκέρα και δεν λάθεψε για το 0-1.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν κυρίως κέντρου με αρκετές μονομαχίες από τους παίκτες των δυο ομάδων με την λαρισινή ομάδα να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 44' για το 1-1 όταν από φάουλ του Νεμπεγλέρα ο Μανιώτης πήρε την κεφαλιά και ο Οικονόμου έκανε εξ επαφής προβολή με τον πορτιέρο των Στερεοελλαδιτών να διώχνει τη μπάλα κόρνερ.
Στην επανάληψη ποιος είδε τον Αχιλλέα και δεν τον φοβήθηκε καθώς μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά το 0-1 είχε μετατραπεί σε 2-1. Αρχικά στο 49' από εκτέλεση φάουλ του Κόλα ο Οικονόμου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα από κόρνερ του Νεμπεγλέρα και αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή ο Κόλα με ωραίο συρτό μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων.
Πέντε λεπτά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Σένκα της Θήβας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες, ενώ στο 69' ο Μάρκου έκλεψε τη μπάλα έκανε παράλληλη μπαλιά στο Λόλα που δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή να την στείλει στα δίχτυα.
Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κουτσοκέρας επενέβη σωτήρια στο δυνατό και ωραίο σουτ του Τιάγκο όπου εκτινάχθηκε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του. Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί μετά την λήξη της αναμέτρησης από παίκτες και φιλάθλους του Αχιλλέα Φαρσάλων.
Διαιτησία: Γρατσάνης (Κουρέντας, Λεωνίδας).
Αχιλλέας Φαρσάλων (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσοκέρας, Οικονόμου, Κούλπας, Καραμπούζης, Μάρκου, Νεμπεγλέρας, Τλούπας, Μανιώτης (46' Χατζής), Λόλας, Συράκος (90' Τσανάκας), Κόλα (83' Καραγκούνης).
Θήβα (Θεόδωρος Παχατουρίδης): Μόνος, Καραλής, Ζυγογιάννης, Μπρέγκασι, Μαυρόπουλος (73' Τιάγκο), Αργυρίου, Κωτόρος, Βεζυρτζόγλου (62' Πλατέλλας), Σένκα, Τόπι, Κάρλος.